Rannapuhkus Reisikalender Antalya

 
TÜRGI VABARIIK (.TR)
Rahvaarv: 77 milj.
Suunakood: +90
Ajavöönd: GMT +2
Pindala: 783 562 km2
Pealinn: Ankara
Rahaühik: liir (TRY)
Liiklus: parempoolne
Riigikeel: türgi
Naabrid: Bulgaaria, Kreeka, Gruusia, Armeenia, Aserbaidžaan, Iraan, Iraak, Süüria, Küpros

Türgi on riik, mis asub suvemõnude ja mere nautijate jaoks ideaalses asukohas Musta mere, Vahemere ja Egeuse mere vahel. Türgi rannajoone pikkus on umbes 7200 km. See rannajoon on väga liigendunud, mistõttu seal asub palju ujumiseks ja merega seotud aktiivseks tegevuseks sobivaid lahtesid. Türgi peamistes rannikukuurortites on suvepäevade õhk parajalt soe (keskmine temperatuur 30°C–34°C) ning veetemperatuurid õhu omast vaid 3–6 kraadi jahedamad. Seetõttu on loomulik, et Türgi on paljude turistide jaoks eeskätt rannamõnude nautimise piirkond.
Türgi on siiski palju enamat kui meri ja rannad. Sellel maal on väga rikkalik ajaloo- ja kultuuripärand. Piirkonna ajaloolised vaatamisväärsused on seotud nii Vana-Kreeka, Vana-Rooma, Bütsantsi keisririigi, araablaste Kalifaadi kui ka Ottomani impeeriumiga. Väga populaarsed on Türgi turud ja laiemalt mitmesugused ostukohad. Euroopa ja Aasia piirile jääv Istanbul kuulub aga kogu maailmas kõige populaarsemate turismilinnade hulka.
UNESCO maailmapärandi nimistusse kuulub Türgist 9 kultuurilist objekti ja 2 looduslik-kultuurilist objekti. Kultuurilised objektid on Trooja ajaloolise linna ala Türgi looderannikul, Safranbolu linn Türgi põhjaosas, Divriği suur mošee ja haigla idapoolses keskosas, kunagise hetiidide riigi pealinna Hatuša varemed Türgi põhjapoolses keskosas, Istanbuli ajaloolised alad Türgi loodeosas, Nemrut Dağ ehk Nemruti mägi koos sealsete suuremõõtmeliste mälestussammastega Türgi kaguosas, Çatalhöyük’i neoliitikumi ala Türgi lõunaosas, Selimiye mošee ja selle sotsiaalne kompleks Edirne linnas Türgi Euroopa-osas, Xanthose ajalooline ala Türgi lõunarannikul koos Letoon’i pühamuga. Looduslik-kultuurilised objektid on Göreme rahvuspark koos Cappadocia mägialaga Kesk-Türgis ning Hierapolis-Pamukkale ala Türgi edelaosas.
Viimastel aastatel on Türgit külastavate välisturistide arv väga jõudsalt kasvamas. Veel 2006.a. külastas Türgit „ainult“ 18,5 miljonit välisturisti. 2011.a. oli see näitaja aga juba enam kui 30 miljonit.
VÄÄRT VAATAMIST
Pamukkale,Istanbul,Safranbolu,Pergamum,Gallipoli,Ephesus,Hîerapolîs, Lycian Way, Cappadocia, Amasya, Anî, Doÿubayazit, Sumela, Şanlıurfa, Ankara, Ararati mägi, Ölüdenizi kuurort, Kuşadası kuurort, Nemrut Daği (Nemruti mägi)

ASUKOHT JA KLIIMA

Türgi asub valdavalt Aasia lääneosas Väike-Aasia- ehk Anatoolia poolsaarel ja vähesel määral Euroopa kagunurgas (Musta mere, Marmara mere ja Egeuse mere vahel). Türgi asub peamiselt 36. ja 42. põhjalaiuse vahel. Oma asukoha ja suuruse tõttu on seal seitse kliimaregiooni. Kõige rohkem erinevad kliima poolest sisemaa ja rannikualad. Sisemaal on väga külmad talved ning palavad ja kuivad suved, rannikul seevastu pehmemad talved ning palavad ja niisked suved.
Parim külastusaeg on kevadel ja sügisel, sest siis on Vahemere ja Egeuse mere kallastel ilusad ilmad. Mustamere kuurortide parim külastus aeg on aprillist septembrini.
Türgi keskosas Ankara piirkonnas on päevased keskmised temperatuurid detsembrist veebruarini 4°C–7°C, märtsis ja novembris 12°C, aprillis ja oktoobris 17°C–20°C, mais 22°C, septembris 26°C ning juunist augustini 33°C–34°C. Kõrgeim temperatuur on kunagi juulis mõõdetud 40,8°C. Öised keskmised temperatuurid on detsembrist veebruarini -1°C– -3°C, märtsis ja novembris 1°C–2°C, aprillis ja oktoobris 6°C–7°C, mais ja septembris 10°C–12°C ning juunist augustini 13°C–16°C. Madalaim temperatuur on kunagi veebruaris mõõdetud -21,5°C. Sademeid on aastas 400 mm. Oktoobrist juunini sajab 35 – 50 mm kuus. Juulist septembrini on sademeid 10–20 mm kuus. Juulist septembrini on kuus 3–4 sajupäeva. Kõige rohkem vihmapäevi (12) on aprillis ja mais. Aastas on enam kui 2400 (sh juulis 350) päikeselise tundi.
Türgi loodenurgas Istanbuli piirkonnas on päevased keskmised temperatuurid detsembrist märtsini 9°C–12°C, aprillis ja novembris 15°C–12°C, mais ja oktoobris 20°C–22°C ning juunist septembrini 26°C–29°C. Öised keskmised temperatuurid on detsembrist märtsini 4°C–6°C, aprillis ja novembris 9°C, mais ja oktoobris 14°C ning juunist septembrini 17°C–20°C. Sademeid on aastas 850 mm, kus. Oktoobrist jaanuarini sajab igas kuus 100–125 mm. Veebruaris, märtsis ja septembris on sademeid 60–80 mm kuus. Aprillist augustini sajab igas kuus 35–45 mm. Kõige vähem sajupäevi (4) on juulis ja augustis; kõige enam sajupäevi (15–16) aga detsembris ja jaanuaris.
Türgi lõunarannikul Antalya piirkonnas on päevased keskmised temperatuurid detsembrist veebruarini 15°C–16°C, märtsis 18°C, aprillis ja novembris 21°C–22°C, mais ja oktoobris 26°C–27°C ning juunist septembrini 31°C–34°C. Rekordkõrge temperatuur on kunagi juulis mõõdetud 45°C. Öised keskmised temperatuurid on detsembrist märtsini 6°C– 8°C ja juunist septembrini 19°C–23°C. Sademeid on aastas enam kui 1000 mm, kusjuures sademed jaotuvad kuude vahel väga ebaühtlaselt. Juunist septembrini sajab kuni 15 mm kuus. Veebruaris ja novembris on sademeid 130–160 mm. Detsembris ja jaanuaris on sademeid 230 – 260 mm kuus. Juulis ja augustis on kuni 1 sajupäev kuus, kuid detsembris ja jaanuaris on 12–13 sajupäeva kuus. Aastas on peaaegu 3000 päikeselist tundi, sh juulis ja augustis enam kui 350 päikeselist tundi.
REISITINGIMUSED

Eesti kodanikud võivad turismi eesmärgil Türki reisida viisavabalt. Viisavabalt saab Türgis viibida kuni 90 päeva poole aasta jooksul. Muudel eesmärkidel Türki reisimisel (õppimine, töö, rahvusvahelised autojuhid, perega taasühinemine jms) vajab isik eesmärgikohast viisat või elamisluba.
Eesti turismifirmade reisikorraldajad peavad enne tööle asumist Türki taotlema Tallinna Türgi saatkonnast nn tour-operator viisa. Vaid sellise viisa alusel on õigus Türgis taotleda elamisluba töötamiseks.
Eesti mittekodanikust elanikud vajavad Türki sisenemiseks viisat, mida saab taotleda Türgi saatkonnast.
Enam informatsiooni Türgi Suursaatkonnast Tallinnas.
Üldiselt on Türgis rahulik. Samas terrorismi ohu tõttu välisministeerium ei soovita reisida Ida- ja Kagu-Türgisse, kus on toimunud valitsuse terrorismivastased operatsioonid. Välistada ei saa ohtu ka mujal Türgis. Terroriakte on toimunud Istanbulis, Izmiris ja Mersinis.
Soovitame olla ettevaatlik turistide poolt külastatavates rahvarohketes kohtades, kaubanduskeskustes, turgudel, minibussides (dolmuš), metroos. Avalikes hoonetes ja kaubanduskeskustes peab järgima ohutusnõudeid. Väga tavaline on kottide läbivalgustamine ja metallidetektorite kasutamine. Türgi valitsus rakendab kõiki ettevaatusabinõusid tagamaks riigis viibivatele turistide turvalisus.
Enne reisile minekut on soovitav registreerida oma ajutiselt välisriigis viibimine.
Autoga reisijad
Turismi eesmärgil võib Türgis isikliku autoga reisida kuni 6 kuud. Auto tuleb piiril registreerida.
Pikemaks ajaks võivad auto Türki tuua välismaalased, kes asuvad Türgis tööle või õppima või on pensionärid. Esmalt on vajalik hankida Türgi Turismi ja Autoklubilt ”Alien Vehicles Temporary Entrance Carnet” . Täpsem info - http://www.turing.org.tr/eng/belgeler.asp. Maksimaalne aeg oma auto kasutamiseks Türgis on kaks aastat.
Maksuvabade kaupade piirangud
Türgi tollieeskirjade kohaselt võib Türki saabudes tuua maksuvabalt isiklikuks kasutamiseks:
Tubakatooted:
sigaretid 200 tükki ja
sigarillod (kuni 3 g) 50 tükki ja
sigarid 10 tükki ja
hakitud tubakas (+200 sigaretipaberit) 200 g või
piibu tubakas 200 g või
närimistubakas 200 g või
vesipiibu tubakas 200 g
snuff 50 g
Alkohol:
100 cc 1 pudel või
70 - 75 cc 2 pudelit
Parfüümid (max. 120 ml) 5 tükki
Toiduained:
kohv 1 kg
lahustav kohv 1 kg
tee 500 g
šokolaad 1 kg
suhkrust tehtud magusatooted 1 kg
*1) ja 2) ei kehti alla 18-aastastele.
Info: Türgi Tolliamet

Türgi konsulite ja saatkondade kohta loe infot siit!

Tänavakuritegevus ei ole Türgis levinud. Siiski tuleb isiklike asjadega tähelepanelik olla turismipiirkondades ja suurlinnades (Istanbulis, Antalyas, Alanyas jt Vahemereäärsetes kuurortides). Diskoteekides, restoranides ja baarides ei tasu jätta joogiklaase ilma järelvalveta. Turismipiirkondades on esinenud ka pangakaartide vargusi. Seetõttu on soovitav jälgida, et pangakoodi sisestamine ei oleks kõrvalseisjale nähtav. Samuti ei tasu usaldada pangaautomaadi tõrke korral abipakkujaid. Kindlasti on soovitav olla tähelepanelik pimedal ajal turismimagnetite läheduses.
Tänu esinenud passivargustele palume eriti Istanbuli reisijail pöörata tähelepanu passi turvalisele hoidmisele. Passi varguse või kaotamise korral tuleb pöörduda kohapeal politseisse, kus vormistatakse raport passi varastamise/kaotamise kohta. Türgist lahkumisel tuleb esitada politseiraport piiriametnikule. Samuti kontakteeruda suursaatkonnaga Ankaras või aukonsulitega Türgis, kus väljastatakse tagasipöördumistunnitus Eestisse naasmiseks. Inglise keele oskus Türgis on tagasihoidlik ning ametivõimude poolt väljastatakse ainult türgikeelseid dokumente. Et vältida hilisemaid arusaamatusi, on soovitav enne dokumentide allakirjutamist paluda endale inglise keelset tõlget (kasvõi suulist).
Liikluses säilitada ülim tähelepanelikkus. Enamus avariisid on põhjustatud kiiruse ületamisest ning liiklusreeglite eiramisest. Jalakäijana teed ületades veenduge, et autojuhid peavad kinni punasest fooritulest ja jalakäija õigusest ülekäigurajal. Samas on Türgis maanteed (kiirteed) väga heas korras ning bussiühendus eri linnade vahel väga hea.
Välismaalastesse suhtutakse Türgis külalislahkelt. Islamiusk ei piira riietumistavasid, kuid liiga napp ja paljastav riietus võib äratada asjatut negatiivset tähelepanu. Suhtumine riietumisstiili ja tunnete väljendamisse avalikus kohas erineb märgatavalt Türgi eri piirkondades. Islamiusu pühakodasid, mošeesid, külastades järgida kohalikke kombeid (sisenedes võtta jalast välisjalanõud, naistel katta pea rätikuga jms).
Tervishoid. Suurtes linnades ja kuurortites ei ole kvalitseetse arstiabiga probleeme, maapiirkondade tervishoiuteenused on sageli puudulikud.
Türgis viibides on soovitav juua ainult pudelivett. Eriti suvise kuumusega pöörata tähelepanu toidu kvaliteedile. 
Suitsetamine on avalikes kohtades ja restoranide siseruumides keelatud.
Looduslikud tingimused:
Türgi asub seismiliste alade piirkonnas, mis võib põhjustada maavärinaid. Viimane suurem maavärisemine toimus 1999. aastal Izmitis, nõudes üle 17 000 inimohvri.
Maavärina puhul: olles siseruumides (säilitage rahu, vältige seismist akende all, kaitske end toetava laua või keset hoonet oleva seina äärde, hoiduge eemale kukkuvatest esemetest, ärge kasutage treppe ega lifti), väljas olles (kõndige rahulikult võimalikult avatud kohta, püüdke olla kaugel vanadest ja kõrgetest hoonetest, hoidke eemale elektripostidest ja ka rannikust), autos (peatage auto soovitavalt lagedal alal, hoidke eemale hoonetest ja elektripostidest).
Kriisiolukorras tuleb hoida sugulased, reisikorraldajad ja ametivõimud teadlikud oma olukorrast ning järgida kohalike ametivõimude juhiseid. Samas tuleb arvestada, et kriisiolukorras on mobiilsidevõrgud hõivatud. Soovitav on tutvuda hotelli hädaväljapääsude ning reisikorraldaja infokaustadega.
Juulis ja augustis kerkib Türgis temperatuur sageli üle +40° C (keskmine päevane temperatuur suvel + 36°). Enne reisi soovitame vanematel ja ravimeid võtvatel inimestel konsulteerida oma arstiga. Kuumus on eriti ohtlik südamehaigusi põdevatele inimestele.
Hea teada:
Enne reisi soovitame kindlasti end registreerida ja teha reisikindlustus. Kohapealseid seiklusturismi teenuseid kasutades (langevarjuhüpped, kaljuronimine, ATV jms) veenduda eelnevalt, et reisikindlustus katab ka ekstreemspordiga seotud võimalikud kahjud.
Türgis reisivatele Eesti kodanikele kehtivad Türgi seadused – seaduse mitte tundmine ei vabasta selle täitmisest (ka esmakordse seaduse rikkumise eest võib saada kinnipidamise aastateks). Seda tuleb meeles pidada, sest karistused, näiteks uimastikuritegude osas võivad olla oluliselt karmimad kui Eestis.
Antiigi väljavedu Türgist ilma ostudokumendi ja eriloata ei ole lubatud.
Sõjaväeobjekte pildistada ega filmida ei tohi.
Türklased suhtuvad oma maasse ja lippu väga lugupidavalt – välismaalaselt oodatakse sarnast käitumist.

Türgi kohta lugege lisa siit!

Infot erinevate riigipühade kohta leiad siit!


Meie partnerid: