Rannapuhkus Reisikalender Hurghada, Sharm el Sheikh

Egiptus

Rahvaarv: 94 miljonit inimest
Pindala: 1 001 570 км²
Pealinn: Kairo

Üldinfo: Egiptuse Araabia Vabariik
Egiptus on rahvarohkemaid riike Aafrikas ja Lähis-Idas. Egiptuse üle 94 miljonist elanikust enamus elab Niiluse jõe orus, kus on enamus haritavast põllumaast. Suured kõrbepiirkonnad on praktiliselt asustamata. Ligikaudu pool kogu Egiptuse elanikkonnast elab linnades, suurimad linnad on Kairo ja Alexandria.
Egiptuses on säilinud võimsad antiiktsivilisatsiooni ehitised: Giza püramiidid, Chephreni sfinks, vaaraode hauakambrid Kuningate orus, suursugused templid Karnakis, Luxoris, Niiluse läänekaldal, Abu Simbelis, Denderas ja Abydoses.
Turismiga seotud aladel töötab ligikaudu 12% elanikkonnast.
Egiptuse majandus on üks kõige omapärasemaid kogu Lähis-Idas, kuna turism ning põllumajandus-, tööstus- ja teenindussektorid on oma tootlikkuselt peaaegu võrdsed.

Geograafia: Egiptus asub Põhja-Aafrikas ja piirneb põhjast Vahemerega, kirdest Gaza ja Iisraeliga, idast Punase Merega, lõunast Sudaaniga ja läänest Liibüaga. Egiptus kuulub Lähis-Ida riikide hulka.

Riigikord: Vabariik

Elanikkond: Egiptuse elanike arv on üle 94 miljoni, see kasvab iga aastaga. Kairos elab umbes 21 mln inimest.

Religioon: 90% egiptlastest on moslemid, 9% – kristlased (koptid, ortodoksid, katoliiklased) ja juudid. Egiptus tunnistab ametlikult vaid kolme suurt monoteistlikku religiooni – kristlust, islamit, judaismi.

Keel: Egiptuses kõneldakse kohalikku araabia keele dialekti. Raamatutes ja ajalehtedes kasutatakse kirjakeelena klassikalist araabia keelt.
Araabia keelt kõneleb maailmas üle 150 miljoni inimese. Araabia keelt kirjutatakse vasakult paremale ning selle alfabeedis puuduvad vokaalid, mistõttu kasutatakse kirjutades ainult konsonante.
Egiptuses saab hakkama inglise keele, saksa keele, itaalia keele, vene keelega.
Teeviitadel ja tänavatesiltidel kasutatakse sageli araabia ja ladina tähestikke kõrvuti.

Aeg: suvel üks tund Eesti ajast taga, talvel Eestiga samas ajavööndis.

Elekter: Pinge elektrivõrgus – 220/240 V. Sagedus – 50 Hz.

Raha: Kohalik valuuta on Egiptuse nael – tähis LE.
1 nael = 100 piastrit. Käibel on kupüürid väärtusega 200, 100, 50, 20, 10, 5 ja 1 naela ning 50 ja 25 piastrit, mündid on väärtusega 5 ja 1 naela ning 75, 50 ja 25 piastrit. Pangad töötavad iga päev kell 8:30-13:30, välja arvatud reedeti. Rahvusvahelistes hotellides ja Kairo lennujaamas asuvad pangad töötavad ööpäevaringselt.
1 EUR = ca 8.00 LE
1 USD = ca 5.50 LE
Enamikes kauplustes saab maksta ka USA dollarites ja eurodes, kuid vastavalt kaupmehe öeldud kursile.

Jootraha: Egiptuses oodatakse jootraha väga erinevate teenuste eest. Viisakas on jootraha jätta transfeeridel ja ekskursioonidel bussijuhile 5-10 LE, kohvrikandjatele hotellides 5 LE, toateenindusele igapäevaselt peeglilauale 5 LE, laevareisidel meeskonnale 5 LE jne.
Üldiselt Egiptuses väiksemat jootraha kui 5 LE (1 EUR või 1 USD sobib samuti) ei tunnistata. Väiksema summa pakkumisel võib egiptlane jootrahast keelduda ning näidata välja oma solvumist.
Restoranides ja baarides tuleb jälgida, kas lisaks käibemaksule on arvele lisatud ka teenindusmaks. Kui teenindusmaks on lisatud, võib jootraha lisamata jätta, ehkki teenindaja muidugi rõõmustab, kui jootraha sellegipoolest jäetakse. Kui teenindusmaksu arvele lisatud ei ole, tuleks kindlasti jätta teenindajale jootraha, ca 5% arve summast, kuid mitte vähem kui 5 LE.

Ostud ja suveniirid: Egiptusest tasub kaasa tuua kohalikest traditsioonilistest materjalidest valmistatud tooteid, nagu näiteks alabastrist vaase ja nipsasju. Kaasa tasub tuua kohaliku käsitööna valminud kauneid messingist või vasest valmistatud teekanne, suuri kausse ja kandikuid, mis on kõik kaunistatud idamaiste graveeringutega.
Kulla ja hõbeda hind on praktiliselt sama mis meil, aga tuleb olla väga ettevaatlik, kuna müügil on palju võltsitud tooteid.
Egiptuse puuvillatooted on kvaliteetsed ning soodsad.
Toredad leiud on ka kaameli- või lambanahast valmistatud suured reisikotid ja väiksemad ridikülid.
Kes soovib, saab oma kodu kaunistada ehtsa papüürusega, millele on joonistatud stseene Vana-Egiptuse legendidest või kuulsad vaaraod.
Kui kauba juures on hind, siis on mõttetu kaubelda. Kui ei ole – tingige julgesti!

Tingimine: Araabiamaades on tingimisest kujunenud rahvuslik kunstivorm. See on põnev väljakutse, mis peaks ideaalis pakkuma kummalegi osapoolele nii lõbu kui kasu. Kui pärast tingimist, mille käigus peetakse vastaspoolest lugu ning püütakse teda samaaegselt kergelt tüssata, toimub ost, on rahulolu mõlemapoolne.
Kahjuks pole olemas kindlaid reegleid selle kohta, kui palju võib hinnast alla kaubelda.
Kauplemine algab kaupmehe nimetatud alghinnast, mille ta määrab selle järgi, kui asjatundlikuks ta Teid hindab. Alghind võib tegelikust müügihinnast olla mitu korda kõrgem. Kui Teid kaup huvitab, tuleks Teil teha oma pakkumine. See peaks olema nii madal, kui te vähegi julgete pakkuda.
Mitteametlikult soovitatakse pakkuda 5 korda madalamat hinda. Kauba tegelik müügihind sünnib sõbralikus jõu- ja vaimukatsumises ning jääb nende kahe äärmuse vahele.

Pildistamine: Egiptuses on keelatud pildistada ametihooneid, valitsusobjekte, politseinikke, sõjaväelaseid. Pildistamine on keelatud ka lennuväljadel. Kohalike elanike pildistamiseks on viisakas neilt enne selleks luba küsida ning enamasti ootavad nad selle eest ka väikest tasu.

Alkohol: Egiptusesse võib kaasa võtta 1 liitri kanget või 2 liitrit lahjat alkoholi. Kuurortides müüakse vaid kohalikku alkoholi. Kanget importalkoholi saab osta käibemaksuvabadest poodidest vaid kuni 48 tundi pärast saabumist. Restoranides ja baarides on piiratud valikus saadaval kõik alkohoolsed joogid. Kohalike jookide hinnatase vastab Eesti omale, importalkohol on kallim.

Arstiabi: Loodame väga, et Te oma reisi jooksul ei haigestu. Tervise hoidmiseks lähtuge järgnevatest lihtsatest reeglitest:
– jooge vett ainult korgiga pudelitest
– sööge vaid kooritavaid puuvilju
– vältige piimatooteid ja väheküpsetatud toitu
– kaitske end päikese eest päikesekreemidega ning vältige reisi esimestel päevadel liigset päevitamist
– kandke endaga kõikjal kaasas veepudelit – vedelikupuudus võib kuumas kliimas väga kergelt tekkida
– kuurortpiirkondades leidub palju apteeke. Kui Teil on vaja arstiabi, peate võtma ühendust oma tervise- või reisikindlustuspoliisi välja andnud kindlustusseltsiga, mille telefoninumbri leiate oma kindlustuspoliisilt.

Telefon: Kõikidel Eesti mobiilioperaatoritel on Egiptuses olemas rändlusteenus. Telefoniteenuste hindu Egiptuses saate juba enne reisi kontrollida oma mobiilioperaatori kodulehelt.
Egiptuses on võimalik osta kohalik, ettemaksuga SIM-kaart, millega on kohapealsed kõned kohalikele numbritele odavamad.
Suuremates keskustes on olemas rahvusvahelised telekeskused, kus saab kasutada telefoniautomaate, faksi ja teleksit.
Tänavatel leidub ka telefoniautomaate, millest helistamiseks tuleb osta telefonikaart. See on kõige soodsam viis kodustega suhtlemiseks.

Taksod: Egiptuses on taksosõit odav. Kuurortides on korrektse märgistusega ametlikud taksod, mis kasutavad taksomeetreid. Sellegipoolest ei küsi taksojuht sõidutasu taksomeetri järgi, vaid hind tuleb enne taksosse istumist juhiga kokku leppida.
Tegelikkuses sõidavad Egiptuses taksot kõik sõidukid, millel on neli ratast all. Ja sõidavad uhkelt: suurel kiirusel, muusika mürtsumas ja aknad valla.
Soovitame kasutada ametlikke taksosid!

Toll: Egiptusesse võib kaasa võtta 1 liitri kanget alkoholi ja 2 liitrit lahjat alkoholi, 200 sigaretti või 25 sigarit inimese kohta. Egiptusest ei tohi välja viia koralle, ka kaldalt leituid (seda võib teha ainult ostutšeki esitamisel), antiikesemeid, elevandiluud, loomi ning nende topiseid.

Pühad: Islami traditsioonide kohaselt on reede puhkepäev. Reedel võivad väikesed poed olla pärastlõunal suletud.
Ametlikud riigipühad on:
7. jaanuar – kopti jõulud;
25. jaanuar – Egiptuse iseseisvusrevolutsiooni alguspäev;
25. aprill – Siinai poolsaare taasvabastuspäev;
1. mai – rahvusvaheline töörahvapäev;
23. juuli – 1952. aasta revolutsiooni aastapäev;
6. oktoober – sõjajõudude päev (tähistab Suessi kanali ületamist Egiptuse vägede poolt Oktoobrisõjas).

Islami traditsioonidest on tuntuim ramadaan ehk paastukuu. Päikesetõusust kuni loojanguni ei tohi usklikud süüa, juua, suitsetada ega elada intiimelu. Ramadaani ajal peavad turistid, kes pole harjunud päevase aja aeglase kulgemisega, olema eriti kannatlikud.

Liikuvad pühad, mida Egiptuses tähistatakse samuti vabade päevadega, on:
Sham El Nessim (kevadpüha) – üks populaarsemaid pühi Egiptuses, mida armastavad nii muhameedlased kui ka koptid. Tähistatakse esimesel esmaspäeval pärast ülestõusmispüha.

Islami uusaasta – tähistatakse kuukalendri aasta alguses (1 Muharram).
Prohveti sünnipäev – 12 Rabi al Awwal
Eid al Fitr – ramadaani paastu lõpu tähistamine, kestab 1-3 Shawwal ehk 3 päeva.
Eid al Adha – Hajj (palverännaku lõpp), mälestatakse Abrahami ohvrit, kestab 10-13 Dhu al Hijjah ehk 4 päeva.

Kasulikud telefoninumbrid: politsei 1-22; kiirabi 1-23; tuletõrje 1-25

LENNU- JA TOLLIREEGLID EGIPTUSE LENNUJAAMADES
2009. aastast alates on kodanikel, kes reisivad Eestist Egiptusesse Venemaa Föderatsiooni või halli passiga kohustus omada ka ID-kaarti, mis tõestab elamisluba Eestis. Lennule registreeritakse ainult need reisijad, kes esitavad selleks nii kehtiva passi kui ka ID-kaardi. Seoses aina laiemalt leviva uue gripiviirusega on Egiptuse võimud alates 01.11.2009 kuni olukorra normaliseerumiseni Sharm El Sheikhi ja Hurgada lennujaamades kasutusele võtnud erimeetmed. Kõikidele reisijatele jagatakse juba lennukis täitmiseks spetsiaalne ingliskeelne küsimustik nende tervisliku seisundi kohta, mis tuleb saabudes terminali sisenemisel anda kohalolevatele arstidele, kelle äranägemise järgi võidakse mõõta inimese kehatemperatuuri ning esitada täiendavaid küsimusi. Sellega seoses võib saabumisel esineda lisakomplikatsioone ning täiendavat ajakulu. Soovitame kõigil reisijatel kaasa võtta apteekides saadavalolevat pihustatavat antiseptilist ainet, et neil oleks pidevalt võimalik käsi bakteritest puhastada.

Teadmiseks Hurghada lennujaama reisijatele:

Turismiviisa kehtib 4 nädalat ning lisaks on reisijal 2 nädalat, et Hurghadast lahkuda. Juhul, kui reisija lahkub Hurghadast hiljem kui 6 nädalat pärast sinna saabumist, tuleb tal tasuda Hurghada lennujaama passikontrollis trahv suurusega 154 EGP.
Diplomaatilise passi omanikud peavad taotlema Egiptuse saatkonnast eelviisa, kuna neil ei ole tavalise turismiviisaga lubatud riiki siseneda.
Välismaalase passi omanikud peavad end kohe pärast lennujaama saabumist registreerima lennujaama politseiosakonnas.
Tsiviillennunduse määrused:

Reisija, kellel on väljaprinditud üheotsapilet, peab Hurghadast tšarterlennuga väljuma nelja (4) nädala jooksul pärast sinna saabumist.
4-12 nädalat pärast Hurghadasse saabumist saavad reisijad kasutada tšarterlendu ainult allpool toodud tingimustel:
– Sama vedaja
– Edasi-tagasi pilet samade sihtkohtade vahel (antud juhul HRG), mis on väljastatud enne Hurghadasse saabumise kuupäeva.
Hiljem kui 12 nädalat pärast Hurghadasse saabumist ei saa reisija tšarterlennuga tagasi lennata, vaid peab kasutama tavalendu. Pärast 12 nädala möödumist on tšarterlennuga lubatud lennata ainult Kairo Tsiviilaviatsiooni osakonna poolt väljastatud loa alusel, millega kaasneb lisatasu ning mille saamise eest vastutab klient ise.

Teadmiseks Sharm el Sheikhi lennujaama reisijatele:

Turismiviisa kehtib 30 päeva ning reisijad peavad Sharm el Sheikhist lahkuma 30 päeva pärast lennujaama saabumist.
Diplomaatilise passi omanikud peavad taotlema Egiptuse saatkonnast eelviisa, kuna neil ei ole tavalise turismiviisaga lubatud riiki siseneda.
Välismaalase passi omanikud peavad end kohe pärast lennujaama saabumist registreerima lennujaama politseiosakonnas. Tiketa Tourile peab vähemalt 5 tööpäeva enne lennu väljumist edastama sellekohase info: nimi, perekonnanimi, sünnikuupäev ja passi number.
Enne Sharm el Sheikhi passikontrolli jõudmist peavad kõik reisijad täitma terviseankeedi ja migratsioonikaardi.

Tsiviillennunduse määrused:

Kõik reisijad peavad Sharm El Sheikhist 30 päeva möödudes lahkuma.
Kõik reisijad saavad kasutada tšarterlendu ainult allpool toodud tingimustel:
Sama vedaja
Edasi-tagasi pilet samade sihtkohtade vahel (antud juhul SSH), mis on väljastatud enne Sharm El Sheikhi saabumise kuupäeva.
30 päeva möödudes peab reisija Sharm El Sheikhist lahkumiseks kasutama liinilendu.
Juhul, kui reisija saabus Hurghadasse ja soovib tagasi lennata Sharm El Sheikhi kaudu, peab tal selleks olema lennujaama direktori poolt väljastatud luba, mille saamiseks on vaja järgmiseid dokumente:
– passi koopia
– saabumistempliga passilehekülje koopia
– hotelli vautšer
– lennupilet
– 3 päeva enne lahkumiskuupäeva kehtiv reisiplaan.
TÄHELEPANU! Välisministeerium soovitab ohutuse eesmärgil vältida kõiki meeleavaldusi ja rahvakogunemisi. Kui teie asukoha läheduses toimub meeleavaldusi, siis püsige oma hotellis või peatuspaigas. Välisministeerium ei soovita reisida turismikuurortitest väljapoole, kuna sagenenud on turismibusside pikaajalised kinnipidamised kohalike elanike poolt, mistõttu võib linnadevaheline reisimine osutuda ohtlikuks. Eesti turistidel tuleks järgida reisikorraldajate ning kohalike ametivõimude korraldusi ja soovitusi. Soovitame kindlasti enne reisi end registreerida ka Välisministeeriumi kodulehel, seda ka juhul, kui kasutate reisibürood.


Meie partnerid: